Press "Enter" to skip to content

Jak przygotować narty do sezonu zimowego?

0

Sezon narciarski tuż tuż! Zniecierpliwieni fani sportów zimowych już się pewnie rozgrzewają przez śnieżnymi szaleństwami. Jednak czy po ubiegłorocznych zjazdach ze stoku dobrze przygotowaliśmy i zabezpieczyliśmy sprzęt? Jeśli nie macie pewności, już podpowiadamy, jak to zrobić!

Samodzielnie, czy poprzez serwis?

Regularnie przeprowadzane zabiegi rewitalizujące sprzęt narciarski, nie tylko przyczyniają się do bezpieczeństwa i komfortu w czasie zjazdów, ale także przedłużają ich żywotność nawet o kilkanaście lat. Pomocne w konserwacji nart mogą być profesjonalne serwisy narciarskie, które specjalizują się w tego rodzaju usługach. Jednak przy odrobinie chęci i wolnego czasu, możemy także samodzielnie przygotować narty w góry. W końcu, kto nie jak my sami najlepiej zadbamy o prawidłową pielęgnację naszego sprzętu.

Zadbaj o:

  • Krawędzie

Aby śnieżny wypoczynek w górach był rzeczywiście udany (i bezpieczny!) w pierwszej kolejności zadbajmy o naostrzone krawędzie. Wraz z intensywną eksploatacją krawędzie nart zaokrąglają się i zadzierają. Standardowy kąt, pod jakim ostrzy się boczne strony nart to 88 stopni. Ważny jest też kąt podcięcia od spodu narty, czyli ok. 0,5 stopnia.

  • Wiązania

Wiązania to podstawowy element bezpiecznej i stabilnej jazdy na nartach. Dobrze wyregulowane wiązania niwelują ryzyko kontuzji podczas ewentualnego upadku, czy wywrotki. Siła wypięcia zależna jest od wagi, wieku, stylu jazdy, czy długości skorupy.

  • Ślizgi

Odpowiedni smar to taki, który dobrany jest do temperatury podłoża śnieżnego. Następnie taki smar powinien być nałożony na ślizgi nart. Są dwie metody wcierania: na sucho oraz poprzez roztopienie np. za pomocą żelazka. Podczas tego drugiego sposobu trzeba uważać, by nie przegrzać powierzchni ślizgu. Po ostygnięciu smaru można zabrać się za jego usuwanie. Ostatnim krokiem jest szczotkowanie, które pozwala pozbyć się wszelkich ładunków elektrostatycznych.

Przechowywanie

Tak zakonserwowane narty należy odpowiednio zabezpieczyć i przechowywać. Do tego służą różnego rodzaju futerały, które pomogą uchronić sprzęt przed czynnikami zewnętrznymi. pomyślmy także o ski – rzepach, które nie dopuszczą do przemieszczania się nart względem siebie. Jeśli na zimowe wakacje planujemy jechać samochodem, warto zainwestować bagażnik dachowy.

Kiedy rozpocząć zimowe wczasy na nartach?

Aby wypróbować sprzęt wcale nie trzeba czekać do pierwszego śniegu. Wiele kompleksów narciarskich, w tym także tych w Polsce, korzysta z własnych armatek śnieżnych i wytwornic, dzięki czemu na białe stoki możemy liczyć nawet przed okresem świątecznym. Co to znaczy? Oznacza to, że z roku na roku sezon zimowy rozpoczyna się coraz wcześniej. Do pełnego komfortu brakuje tylko wcześniej zarezerwowanego noclegu. W tym celu warto skorzystać z baz noclegowych dostępnych na serwisach. Zawierają one bogatą ofertę noclegów w górach – od kwater, po pensjonaty, czy apartamenty.

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *